BUMBAS

Iesācējiem ieteicams sākumā spēlēt ar lētajām Ķīnā ražotajām bumbām. Pirkums ērti un bez spriedzes izdarāms interneta veikalos. Piemēram, http://www.jysk.lv/ par spēlēšanai izmantojamu bumbu komplektu būs jāsamaksā 10 EUR.

Paies ilgāks vai īsāks laika posms un katrs iesācējs izdarīs izvēli - turpināt spēlēt un pilnveidot savas prasmes, vai arī sākt nodarboties ar ...futbolu vai kikboksu. Ja izvēle tiks izdarīta par labu petankam, tad lieta kļūst nopietnāka, jo jāsāk domāt par „profesionālim” derīgu inventāru – tērauda bumbām, kuras raksturojas ar vienādu svaru, noteiktu cietību un izmēru.

Bumbu parametrus reglamentē FIPJP noteikumu 2§.

Pasaules mēroga sacensībās FIPJP ierobežo tērauda bumbu izmantošanu un nosauc noteiktu ražotāju loku (augsta lobēšanas iespēja), kuru produkcija ir izmantojama Pasaules un Eiropas čempionātos http://www.fipjp.com/userfiles/file/label_boules_09_2013.pdf .

Ieskats vēsturē.

Līdz XX g.s. sākumam petanka spelei piemērotās bumbas izgatavoja no koka. Lodēs tika sadzītas pakavu naglas (skatīt “Galerija”), kas palielinaja bumbu lietošanas ilgumu. 1928.gadā ST.Bonnet pilsetiņas atslēdznieks Ženans Blanks izgudroja terauda bumbu izgatavosanas paņēmienu, veidojot sfēru no divām izkaltām metala puslodēm. Metodi izmanto līdz mūsdienām.

Sertificētu bumbu pazīmes: ražotaja logo, sērijas Nr., svars. Pieļaujams iegravēt spēlētāja vardu, iesauku vai citu simbolu (pieļaujams tikai bumbu razošanas procesā).

Spēlētāji un izgatavotāji tērauda bumbas klasificē atkarībā no petankista specializācijas.

Bumbas „pielikšanai” (point).

Ieteicamais svara diapazons 710 līdz 740 grami. Šāda svara bumbas savā ceļā vieglāk pārvar laukuma nelīdzenumus un „notur” metiena brīdī ieprogrammēto bumbas kustības virzienu.

Ieteicamais lodes diametrs 71 līdz 74 milimetri. Šāda izmēra bumbas labi ieguļas plaukstā un ir ērti kontrolējamas, piemēram, izdarot iegrieztus metienus.

Bumbām jābūt „cietām”, t.i. 130 mm/kg un vairāk. Šādas cietības bumbas lietošanas laika gaitā tik atri nezaudē kalibrācijā uzdotos lielumus.

„Pielicēja” bumbām jābūt ar bagātīgu rakstu. Runājot žargonā – rakstainās bumbas labāk „paņem laukuma reljefu”.

Bumbas „izsišanai”.

Ja meklējam bumbas „izsitēja” funkciju veikšanai, tad jāizvēlas vieglāki ražojumi (680 līdz 710 grami). Mazāka svara bumbām ir pozitīva ietekme uz metienu precizitāti.

Bumbu diametram jābūt lielākam (74 līdz78 mm).

Materiāla izvēle jāizdara par labu mīkstākam tēraudam (110 līdz 115 mm/kg), kas samazinās atsitiena efektu. Ideāls materiāla tips – bronzas sakausējumi.

Ieteicams lietot bumbas bez rakstu zīmējuma.

Bumbas ātri nolietojās un tas ir bēdīgākais ziņojums.

Daudzpusīga spēlētāja bumbas.

Bumbu svars 680 līdz 720 grami, izmērs 72 līdz 76 mm un cietība robežās no 120 līdz 135 mm/kg. Piemērotas arī vienspēļu sacensībām, kur spēlētājam gribot, negribot ir jābūt ar ļoti vispusīgām spējām. Materiāls – nerūsējošais tērauds (prasa mazāku kopšanu, labi „ieguļas” rokā).

Ir speciālas tabulas, kuras atvieglo bumbu izvēli, piemēram, http://it2.interactiv-doc.fr/....

Inventāra izvēles un iegādes jautājumos iesakam tikties un konsultēties ar Mārtiņu Sīli (00 371 26181517). Eksperta rīcībā ir speciāli šabloni spēlētāju plaukstu testēšanai un efektīvi padomi racionālu lēmumu pieņemšanai jautājumos, kuri saistīti ar petanka bumbu iegādi.

Novērtēt labas kvalitātes bumbu cenas var kādā no interneta veikalu mājas lapām, piemēram: http://www.petanqueshop.com/...

Nebūtu godīgi ignorēt mazo brāli, kuru latvieši sauc tāpat kā francūži par „kašonet” (cūciņa). Kašonet izmērs ir noteikts ar 30 mm +/- 1 mm un to izgatavo no koka un sintētiskajiem materiāliem.